Otevřený a svobodný software

Otevřené operační systémy a programy, webové technologie, databáze, virtualizace, kontejnery

Implemetace videokonferenčního open source nástroje Big Blue Button pro komerční a nekomerční využití

Přednáška | TRACK 1 | Sobota 9:00 - 9:45

Využití opensource videokonferenčního nástroje Big Blue Button při realizaci produktu na online schůzky a webináře a konference. Realizace projektu znamená skloubení několika pohledů: technikého, programátorského a obchodního. Cílem přednášky je ukázat pohled pod pokličku a odkrýt úskalí se kterými jsme se potýkali a prezentovat řešení na která jsme přišli, včetně nalezených úskalí.

Otevřený a svobodný software konference on-line schůzky webináře on-line vzdelávání
avatar

Jan Vorel


webmeeting.cz

LBRY zbavte se závislosti na YouTube

Přednáška | TRACK 1 | Sobota 10:00 - 10:45

LBRY je otevřená alternativa k YouTube. Je peer-to-peer, bez reklam a ne-cenzurovatelná síť obsahující mediální data. Přijďte se dozvědět víc o tom jak LBRY funguje a proč by jste měli tuto platformu používat!

Otevřený a svobodný software Otevřený a svobodný software média audio peer-to-peer
avatar

Michal Konečný

Software Engineer
Red Hat
avatar

Jiří Konečný

Developer
Red Hat

CODEFUNDING

Přednáška | TRACK 3 | Sobota 10:00 - 10:45

Chtěli bychom představit náš koncept nového projektu, který dle našich představ dokáže zjednodušit a vůbec umožnit realizaci velkého množství menších sw projektů, tweaků a pluginů a zajistit monetizaci jejich vývoje. Počítáme s 10 - 20 minutovou částí pro společnou diskuzi nad touto problematikou. Naším cílem je crowdfundingová platforma pro technologické projekty. Základem je, aby výsledek mohl být distribuován virtuálně, nikoliv fyzicky. Tím pádem by se měl skládat z zdrojového kódu, buďto lokálně nebo na cloudu nebo jako aplikace na store atp, ale to je opravdu jediné omezení. Co reálně budou chtít uživatelé vymýšlet, podporovat a následně tvořit je na nich, my poskytujeme platformu, možnost a prostředí, kde se vše jednoduše dá vyřešit, zprocesovat a domluvit. Systém oproti klasickému crowdfundingu, kde jsou vztahy rozděleny na backers - platform - creators je jiný, lehce složitější ale o to víc usilující o decentralizaci. V codefundingu (pracovní název buďto projektu a nebo toho co dělá) to je backer - platform - ideamaker & implementer.

Otevřený a svobodný software programování decentralizace crowdfunding business platforma
avatar

Piero Šesták

Cofounder
CODEFUNDING
avatar

Matěj Vavřinec

Cofounder
CODEFUNDING

"Chytrý kostel" aneb jak souvisí otevřený software s církví?

Přednáška | TRACK 1 | Sobota 11:00 - 11:45

Cílem této přednášky je prezentovat využití otevřeného software v netradičním prostředí kostela. Automatizace, termoregulace, zabezpečovací zařízení, ozvučení, livestreaming, IP telefonie, síťová infrastruktura, .NET Core, Linux, Raspberry Pi, webhosting, Git, virtualizace... to všechno má souvislost s otevřeným softwarem a je použito v jednom konkrétním kostele, o kterém budu mluvit. Ukážeme si, jak konkrétně použití informačních technologií může šetřit čas. Zabrousíme také do toho, kde by digitalizace měla mít hranice a zmíním také další otevřené projekty, které jsou momentálně v církvi živé a do kterých je možno se zapojit.

Otevřený a svobodný software Linux .NET církev Raspberry Pi
avatar

David Indra

.NET Developer, server maintenance

Jak se pracuje v Red Hatu

Přednáška | TRACK 1 | Sobota 13:00 - 13:45

-

Otevřený a svobodný software
avatar

Jiří FoltaJak se stát správcem balíku ve Fedoře

Přednáška | TRACK 1 | Sobota 16:00 - 16:45

Je těžké dostat do Fedory vlastní program? Ne - není to těžké. A během půl hodiny si řekneme jak na to. Já jsem navíc Fedora Sponsor, takže po přednášce vám mohu pomocí se sponzorováním do Fedory.

Otevřený a svobodný software programování
avatar

Miroslav SuchýSvobodný software na základní škole v době ITI projektů?

Přednáška | TRACK 4 | Sobota 16:00 - 16:45

Základní škola Přerov, U Tenisu 4 používá od roku 2013 Linux (cca 90% desktopů, 100% serverů). Rok 2018 znamenal realizaci ITI projektu, v jehož rámci došlo k totální přestavbě počítačové sítě, tak aby splňovala Standard konektivity základních škol. A k tomu bylo ještě nalajnováno sotwarové řešení založené na Windows serveru. A tak Linux zemřel...aby znovu povstal z popela jako bájný Fénix - proč se znovu objevil a jaký vlastně je a kam zmizel Windows server? Commig soon in Linuxalt.

Otevřený a svobodný software Otevřený a svobodný software školství ITI
avatar

Jaroslav Krejčí

učitel informatiky, ICT kordinátor
ZŠ Přerov, U Tenisu 4

Hello Emma - hlasová asistentka pro iPhone v češtině

Přednáška | TRACK 1 | Neděle 9:00 - 9:45

Chtěl jsem iPhone ovládat svým hlasem, ale Siri neumí česky. A tak jsem naprogramoval asistentku v aplikaci Zkratky. 30 zkratek a 7 000 povelů. Česky lze zadávat úkoly, které doposud uměla jen Siri v angličtině. Například diktování SMS zpráv, nastavení budíku nebo minutky, plánování schůzek do kalendáře, zapisování připomínek a poznámek nebo pouštění českých písniček. Povím vám, jak to celé funguje, jak někdejší rozhlasový moderátor naučil iPhone rozumět česky.

Otevřený a svobodný software Siri hlasová asistentka iPhone
avatar

David Beck

autor
Hello Emma

Rok Linuxového telefonu

Přednáška | TRACK 2 | Neděle 9:00 - 9:45

Příští rok bude rokem Linuxového telefonu. No a když ne, tak to řekneme o tom následujícím roku. I když... věci se opravdu začínají hýbat. Budu mluvit o tom jak dostat "běžnou" distribuci typu Debian na telefon a jaké telefony jsou na to vhodné -- tedy jaký hardware koupit. Zmíním, jak má vypadat podpora v kernelu a ve vrstvách nad ním. Zmíním pokroky projektu "Maemo Leste", díky kterému nosím v kapse PDA snů a zároveň zařízení, které se začíná blížit použitelnému telefonu.

Otevřený a svobodný software Debian Maemo Linux telefony
avatar

Pavel MachekCo nového v Turrisu?

Přednáška | TRACK 1 | Neděle 10:00 - 10:45

Český open source projekt Turris postupuje, přednáška ukáže co nového jsme udělali, jak se projekt vyvíjí a kam se posouvá a na co se můžete těšit v budoucnu. Krom obecného se zaměříme i na naši spolupráci s OpenWrt a jak nyní vlastně probíhá vývoj naší distribuce. Jak se nám spolupracuje s OpenWrt a jak se nám daří udržovat náší verzi?

Otevřený a svobodný software
avatar

Michal Hrusecky

Vedoucí projektu Turris
CZ.NIC
avatar

Josef Schlehofer

Release Manager
CZ.NIC

Qualcomm SoC upstreaming (ad)ventures in 2020

Přednáška | TRACK 2 | Neděle 10:00 - 11:45

Presentation from the SoMainline guys about the adventures of upstreaming Qualcomm SoCs and the struggles associated with it in 2020.

Otevřený a svobodný software Linux Upstreaming Mainline Qualcomm SoCs
avatar

Martin Botkaavatar

AngeloGioacchino Del Regnoavatar

Konrad DybcioOdhalování koordinovaných skupin škodlivých IP adres

Přednáška | TRACK 1 | Neděle 13:00 - 13:45

V síti CESNET a připojených organizacích jsou nasazeny detektory útoků reportující podezřelé chování IP adres. V rámci prezentace se podíváme nejen na samotná hlášení o útocích, kterých je téměř 2 miliony denně, ale především se zaměříme, jak z takového množství, v celku neužitečných dat, vydestilovat zajímavou informaci.

Otevřený a svobodný software
avatar

Jan Wronaavatar

Martin ŽádníkOtevřené mobilní OS v roce 2020 - konečně nejen o Sailfish OS!

Přednáška | TRACK 2 | Neděle 13:00 - 13:45

V předchozích ročnících konference Open Alt jste mohli navštívit moje přednášky o Sailfish OS, které by se daly shrnout tak, že Sailfish OS stále ještě existuje & seznam neúspěšných pokusů pokořit dominanci Androidu a iOS je zase o něco delší. Zdá se ovšem, že situace se konečně (nezvykle pro rok 2020) obrací k lepšímu - několik otevřených mobilních OS začíná nabírat na síle, konečně je k dispozici dobře dostupný otevřený mobilní hardware a co víc, Sailfish OS stále existuje! V pčednášce se můžete dozvědět co je nového v Sailfish OS za uplynulý rok, jaké další projekty mu začínají konkurovat na poli otevřených mobilní OS a proč je tak důležité, že existuje PinePhone.

Otevřený a svobodný software Sailfish OS otevřené mobilní OS otevřený mobilní hardware smartphone PinePhone
avatar

Martin KolmanJak chrání své klienty nejen před DDoS útoky největší hosting v ČR WEDOS

Přednáška | TRACK 1 | Neděle 14:00 - 14:45

Každý den na nás směřují stovky útoky a snaží se přetížit naši infrastrukturu anebo shodit web některého z našich zákazníků. Bez robustní ochrany za mnoho milionů Kč a tisíce hodin práce mnoha zkušených lidí bychom dnes už nebyli. V přednášce se dozvíte něco z historie útoků na naši společnost, jak vybudovali vlastní řešení a zlepšovali jej. Jak vidíme současnost a budoucnost kybernetických hrozeb.

Otevřený a svobodný software DDoS kybernetické bezpečnost IPS/IDS WEDOS útoky
avatar

Josef GrillPřipravujeme open-source školení (v cloudu)

Přednáška | TRACK 2 | Neděle 14:00 - 14:45

Za posledních pět let jsme s kolegy pro naše zákazníky připravili přes stovku školení a workshopů open-source nástrojů - Ansible, Icinga, Elastic Stack, Docker, Kubernetes a další. Rád bych ukázal jak probíhá technická část přípravy školení a jak připravujeme školicí laboratoř tak, aby školení proběhlo bez technických zádrhelů.

Otevřený a svobodný software ansible opensource workshop školení aws
avatar

Věroš Kaplan


wf tech, s.ro.

Praktické použití programovacího jazyka Rust na produkčním systému

Přednáška | TRACK 2 | Neděle 15:00 - 15:45

Jazyk Rust se stává mezi programátory stále populárnější alternativou k C++ na straně jedné a k jazykům vybavených automatickým správcem paměti (GC) na straně druhé. Na této přednášce si řekneme, které vlastnosti Rustu zjednodušují jeho použití v produkčních systémech, které knihovny se nejčastěji používají a jak se aplikace psané v Rustu zabezpečují.

Otevřený a svobodný software programování Rust
avatar

Pavel TišnovskýWebové knihy v roce 2020

Přednáška | TRACK 4 | Neděle 15:00 - 15:45

Dostat literaturu na web je pořád stejně zásadní, ale rok 2020 hodně změnil perspektivu, se kterou je vytváříme. V už pravidelném OpenAltovém update chci tentokrát hlavně ukázat, kam jsme se posunuli, co se nám podařilo, co nám chybí a jaké máme plány a domluvené spolupráce na příští rok. (Těším se na zpětnou vazbu a dotazy — pokud máte jakýkoli dotaz, napište mi klidně dopředu na twitter @endlife.)

Otevřený a svobodný software knihy vzdělávání web literatura world wide web webové knihy
avatar

Jan Martinek


next-book

WebAssembly 2 roky poté

Přednáška | TRACK 2 | Neděle 16:00 - 16:45

Jak se Wasm posunulo za dva roky od první 'MVP' verze? Co umožní nová WebAPI jako WebGPU, WebNN? Co s Wasm a Rustem bude dál po vyhazovech v Mozille? Jak je na tom ekosystém, jak začít s Wasm vyvíjet a na co se dnes Wasm používá? Na tyto otázky se vám pokusím odpovědět z pozice senior JS vývojáře a Wasm nadšence.

Otevřený a svobodný software Webassembly mozilla rust dotnet javascript
avatar

Tom Marius


Marius Consulting

IoT a Hnutí tvůrců

DIY, coworking, hackathon, tuning, 3D tisk, Internet of things (IoT), Arduino, ESP32, ESP8266, Raspberry Pi

Ovládání OBS pomocí Arduino a dotykového displeje

Přednáška | TRACK 1 | Sobota 14:00 - 14:45

Open Broadcaster Software (OBS) je Open Source nástroj pro záznam a streamování obrazovky počítače. Díky obrovské flexibilitě si můžete vytvářet různé scény a přepínat mezi nimi pomocí klávesových zkratek. My si ale ukážeme, jak si vytvořit hardware pomocí Arduino s dotykovým displejem k přepínání scén. Takovou \"profesionální\" střižnu. Součástí přednášky bude i lehký úvod do OBS.

IoT a Hnutí tvůrců hardware Arduino OBS streamování
avatar

Štěpán BechynskýEmbedded video pipeline

Přednáška | TRACK 1 | Sobota 15:00 - 15:45

Prednaska rozebira video pipeline na embedded systemech, vstup, zpracovani, vystup. Prvni cast, vstup, se venuje V4L2 subsystemu jadra, ziskani snimku z jednoduche kamery nebo souboru, vyznam DMABUF pro zero-copy, a integraci do gstreameru. Druha cast, zpracovani, se zabyva jak hardwarovymi akceleratory pro upravu snimku - rotace, zmena velikosti, enkodovani/dekodovani - tak jejich softwarovymi alternativami, napr. pomoci SIMD instrukci. Treti cast, vystup, pojedna o zobrazeni snimku na displayi, kompozitovani s GPU, nebo ulozeni do souboru. Cela prednaska klade duraz na efektivitu vyuziti zdroju embedded systemu, systematickou identifikaci problemu s vykonem a jejich reseni.

IoT a Hnutí tvůrců v4l2 gstreamer dmabuf drm perf simd
avatar

Marek VasutUSB v průběhu věků

Přednáška | TRACK 1 | Neděle 11:00 - 11:45

Rozhraní USB je na světě skoro čtvrt století, podařilo se mu prosadit jako skutečně univerzální rozhraní. V přednášce si popíšeme principy, na kterých stojí a jak se v průběhu času vyvinulo. Pokusíme se také udělat vnést trochu světla do možností nejnovějšího konektoru typu C, který představuje zásadní revoluci v možnostech už tak univerzálního rozhraní.

IoT a Hnutí tvůrců USB
avatar

Ondřej Caletka

Learning & Development technical expert
RIPE NCC

Základy LoRa WAN

Přednáška | TRACK 1 | Neděle 15:00 - 15:45

V přednášce představím základní prvky IoT LoRa a vysvětlím rozdíl mezi LoRa a LoRa WAN. Ukáži jak se se buduje síť, probereme rozdíli mezi komerčním a prototypovým HW a SW. Předám mé zkušenosti z reálného provozu a společně můžeme otevřít diskusi o možnostech využítí, k čemu může LoRa sloužit a kde je naopak úplně zbytečná.

IoT a Hnutí tvůrců IoT LoRa LoRa WAN
avatar

Tomáš RozbořilOpen Source komponenty pro robota

Přednáška | TRACK 1 | Neděle 16:00 - 16:45

Česká firma L&K robotics vyrábí poloprofesionálního robota, který s Open Source softwarem řeší zajímavé úkoly. Přednáška předvede jak vytvořit komponenty pro nové aplikace, vzdáleně ovládat kancelář, a dosáhnout funkcí milionových technologií v domácí serverovně.

IoT a Hnutí tvůrců IoT robotika hardware
avatar

Martin Kolář


L&K robotics

Alternativy ve vzdělávání

Alternativní směry, online vzdělávání, respektující přístup, vzájemně se učící komunity

Ideální strategie vzdělávací poltiky ČR: Máme nakročeno správným směrem?

Přednáška | TRACK 4 | Sobota 9:00 - 9:45

Jaké mají být cíle vzdělávací politiky ČR pro následující dekádu? Daří se ministerstvu školství připravit novou Strategii 2030+? Jaká jsou její silná a naopak slabá místa? Co je potřeba pro úspěšnou implementaci podobných dokumentů? Na tyto a mnohé další otázky odpoví tato krátká interaktivní přednáška.

Alternativy ve vzdělávání vzdělávací systém financování veřejná politika vzdělávací politika strategie strategické řízení podpora důvěra zdroje
avatar

Karel GargulákRovný přístup ke vzdělávání?

Přednáška | TRACK 4 | Sobota 10:00 - 11:45

Úmluva o právech dítěte ukládá státům, aby zajistily dětem rovný přístup ke vzdělávání, v případě základního vzdělávání i bezplatně. České školství to na první pohled perfektně splňuje. Na druhý pohled se v systému skrývá mnohá záludnost, na kterou narazíte typicky až ve chvíli, kdy jde vaše dítě poprvé do školy či do školky. Přitom právě na nestandardní žáky, kterým by bezplatnost školství měla pomoci především, čeká také nejvíce překážek. Pojďme se podívat pod pokličku českých škol, rozkrýt jejich financování i další nečekané zpětné vazby v systému a přemýšlet, jak se lépe přiblížit ideálu rovného bezplatného vzdělávání pro všechny a jestli a jak tomu může pomoci ministerská Strategie 2030+.

Alternativy ve vzdělávání státní sektor vzdělávací systém financování skryté vazby sociální politika rovnost příležitostí
avatar

Maria MatějkaVyužití otevřených dat v mezipředmětové výuce na ZŠ

Přednáška | TRACK 4 | Sobota 13:00 - 13:45

V této přednášce se podělím o to, jak využít otevřená data k rozvoji datové gramotnosti žáků základní školy a zároveň podpořit mezipředmětovou výuku. S žáky 7. třídy s pomocí otevřených dat ověříme hypotézu, zda se během COVID krize se zlepšila kvalita ovzduší v Brně díky snížené veřejné a soukromé dopravě. Chceme také prozkoumat, zda by se dala kvalita ovzduší udržet na vysoké úrovni i v současnosti bez omezení mobility obyvatel, např. díky zvýšenému podílu elektromobilů v dopravě. Dále v rámci hodin matematiky a fyziky rozvineme téma a pokusíme se zjistit, zda by varianta zvýšené lokální elektromobility byla žádoucí s ohledem na celkové emisní zatížení spojené s výrobou a provozem elektroaut v porovnání s automobily se spalovacím motorem.

Alternativy ve vzdělávání otevřená data práce s daty elektromobilita mezipředmětovost čistota ovzduší základní škola labyrinth
avatar

Miroslav MrázPikobalón - Záujem o vedu inak

Přednáška | TRACK 4 | Sobota 14:00 - 14:45

Pikobalón (Picoballoon) je stratosferická sonda novej generácie. Je ultraľahká, ultralacná sonda s mimoriadne dlhou výdržou. Meria rôzne dáta ako napríklad teplotu, vlhkosť, tlak alebo UV žiarenie a odosiela ich pomocou technológie LoRaWAN. Dokáže letieť niekoľko týždňov až mesiacov. A tá najlepšia časť? Vyvíja ju tím stredoškolských študentov z celého sveta pri spolupráci s mnohými neziskovými organizáciami a firmami.

Alternativy ve vzdělávání vzdelávanie vesmírne technológie sondy internet vecí senzory
avatar

Jakub Nagy

Zakladateľ a Projektový Manažér
Picoballoon Project
avatar

Adam Bednář

Projektový manažér
Picoballoon Project

Kdo si hraje, nezlobí (se), aneb výuka architektur počítačů v krizi

Přednáška | TRACK 4 | Sobota 15:00 - 15:45

Na přípravě, inovacích a výuce předmětu Architektury počítačů (B35APO https://cw.fel.cvut.cz/b192/courses/b35apo/start ) na ČVUT FEL spolupracuji již 10 let. Letní semstr roku 2019/2020 vyhlížel nadějně. Po letech, kdy předmět bývalému garantovi sloužil především jako zdroj pracovní síly a doktorandy do výuku zapojit nechtěl a bylo mu jedno, jaký stres, zátěž, a důsledky způsobí, se do cvičení zapojilo šest mých kolegů z praxe. Někteří jsou mí bývalí studenti, kteří mě již ve znalostech překonali. Těšil jsem se, že je o studenty dobře postaráno, povedou je odborníci, kteří chtějí své znalosti sdílet. A pak přišlo překvapení, které nás se studenty rozdělilo. Pro komunikaci jsme zvolili nástroje, které známe z vývoje software, vlákna ve fóru spíš ve smyslu issue/task trackeru, jeden GIT (https://gitlab.fel.cvut.cz/b35apo/stud-support) pro distribuci šablon pro psaní vlastních úloh na procvičení a za bonusové body. Stejně byl předávaný i další kód/příklady směrem ke studentům. Individuální GITy jednotlivých studentů posloužili v roli odevzdávacího systému na bonusové úkoly, kdy pro každý operativně vznikalo řešení někdy vyžadující i úpravy simulátoru QtMips ( https://github.com/cvut/QtMips/ ) tak, aby zatížení cvičící nemuseli hodnotit úlohy manuálně a studenti měli relativně rychlou zpětnou vazbu. Díky nasazení kolegů z IT jsme pak minimální technickou chybovostí se studenty strávili asi 200 sezení (300 hodin) v prostředí BigBlueButton (https://bigbluebutton.org/). Běh programů na deskách s architekturou ARM mohli studenti sledovat jen přes YouTube. I přesto, že si myslím, že jsme udělali maximum pro to, aby studenti mohli veškeré na začátku naplánované znalosti získat a úlohy vyřešit, tak distanční forma výuky zásadně selhávala na chybějící zpětné vazbě a přirozené komunikaci. Přednáškou bych pak chtěl především poděkovat všem studentům a studentkám, kteří se aktivně zapojili, pomáhali si mezi sebou a nabídli podporu i těm, kdo klesali na mysli, hlásili chyby, soutěžili. Dále bych chtěl poděkovat všem kolegům a cvičícím (https://cw.fel.cvut.cz/b192/courses/b35apo/teacher/start), kteří i přes značné komplikace v jejich podnicích byli v dohodnuté časy studentům k dispozici. Zásadní dík patří skupině kolegů, kteří zajišťovali provoz techniky (Ing. Petr Haba, Ing. Daniel Večerka, Ing. Martin Samek, Ing. Ondřej Votava a Aleš Kapica).

Alternativy ve vzdělávání
avatar

Pavel Píša

Přednášející
České vysoké učení technické, Elektrotechnická fakulta
avatar

Karel Kočí

Vedoucí SW Turris
CZ.nic

Interdisciplinární projektová výuka - Barevné sítě poznání

Přednáška | TRACK 4 | Neděle 10:00 - 11:45

BSP jsou inovativní formou vzdělávání pro 2. stupeň ZŠ. Využívají digitální technologie k propojení všech školních předmětů, k rozvoji informační a digitální gramotnosti a kreativního myšlení. Náplní BSP je individualizované vzdělávání, při němž se každý žák i učitel věnuje primárně tomu, co jej nejvíce naplňuje a zajímá. V živých školách se všichni učí od všech ostatních. Přednáška se může vyvinout v brainstormingovou besedu s cílem vymyslet, jak nejlépe poskládat open source software k vytvoření funkčního prostředí pro interdisciplinární výuku i k propojení jednotlivých škol.

Alternativy ve vzdělávání online vzdělávání OSSN digitální gramotnost
avatar

Jan Kršňák


Digiděti, Institut pro podporu inovativního vzdělávání

Změna koncepce výuky informatiky na českých školách

Přednáška | TRACK 4 | Neděle 13:00 - 13:45

Výuka informatiky na našich základních školách dlouhodobě stagnuje a její zkvalitnění doposud leželo na bedrech nadšenců a aktivních pedagogů, kteří ji zkvalitňovali tak nějak navzdory RVP a MŠMT. To se má změnit a do škol mají přijít změny, které by hodiny informatiky měly posunout od uživatelských znalostí více k algoritmizaci a konceptům využitelným v dalším vzdělávání. Cílem tohoto příspěvku je vám tyto změny představit.

Alternativy ve vzdělávání vzdělávání algoritmické myšlení robotické pomůcky
avatar

Karel Picka

asistent
Masarykova Univerzita

Videokonference v době pandemické

Přednáška | TRACK 4 | Neděle 14:00 - 14:45

Zoom, Teams, Webex, Meet, Bluejeans... přes co všechno se dá dělat konference? Jaké jsou limity? Plusy a mínusy? A dá se použít Twitch? A na co se hodí Mozilla Hubs?

Alternativy ve vzdělávání online vzdělávání
avatar

Miroslav SuchýRealtime multiplayer apps in the browser

Přednáška | TRACK 4 | Neděle 16:00 - 16:45

Když přišla karanténa, začala být ohromná poptávka po sdílených aplikacích, kde může na jedné věci pracovat mnoho lidí na dálku. Přesně v té době jsem pracoval na elektronických učebnicích. Jedna z věcí, kterou jsme dělali, byla aplikace pro interaktivní tabule. Rozhodli jsme se vytvořit jednoduchou sdílenou tabuli, kterou jsme spustili na Collboard.com. V průběhu měsíců se nápad rozvinul a z jednoduché tabule děláme univerzální platformu pro sdíledí. V rámci vývoje se nám vykrystalizovalo několik důležitých a zajímavých technických konceptů. V přednášce na OpenAltu 2020 vám popíšu, jak budou vypadat sdílené aplikace budoucnosti a které prohlížečové APIs se k jejich vývoji dají použít.

Alternativy ve vzdělávání browser nodejs online vzdělávání javascript typescript
avatar

Pavol HejnýBezpečnost a soukromí

Soukromí, šifrování, sledování, záloha dat, monitoring, audit, hesla, hacking, cracking, malware, phishing

Povinnosti zpracovatele dle GDPR

Přednáška | TRACK 2 | Sobota 9:00 - 9:45

V rámci přednášky se posluchači dozví, kdy se osoba při zpracování osobních údajů dostává do pozice zpracovatele, jaké povinnosti z tohoto postavení plynou a jak vztah se správcem správně nastavit.

Bezpečnost a soukromí GDPR osobní údaje zpracovatel
avatar

Roman TomekInternetové reklamní systémy z pohledu ochrany osobních údajů a bezpečnosti

Přednáška | TRACK 2 | Sobota 10:00 - 10:45

Reklamní systémy na internetu poskytují celou řadu druhů cílení a šíří informace o soukromí velké části populace ke stovkám až tisícům firem. Dle GDPR a směrnice ePrivacy by tomu tak mělo být jen se soulasem dotčených osob. je tomu tak doopravdy? Jaký je postoj dozorových úřadů? Nejen na tyto otázky se bude snažit tato přednáška odpovědět.

Bezpečnost a soukromí bezpečnost GDPR Soukromí ePrivacy
avatar

Libor Polčák

Odborný asistent
Fakulta informačních technologií, Vysoké učení technické v Brně

Jak se poprat s cookies na webu?

Přednáška | TRACK 2 | Sobota 11:00 - 11:45

"Rozumím a přijímám", "OK", "Souhlasím". To jsou některé z možností, jak uživatelům umožnit udělení souhlasu s ukládáním cookies. Jak se k nastavení cookies staví Úřad pro ochranu osobních údajů a čím je ČR specifická? Na tyto otázky se pokusíme společně nalézt odpověď.

Bezpečnost a soukromí cookies osobní údaje cookie policy opt-out zákon o elektronických komunikacích
avatar

Jiří HradskýIT Security - kompelxní technologický přístup

Přednáška | TRACK 2 | Sobota 13:00 - 13:45

Přednáška objasnuje IT Security Solution v celém kontextu security technologií a jejich nasazení do homogeného, uceleného, smysluplného, účelného a efektivního celeku. Posluchačům bude představen koncept tvorby IT Security a základní nezbytné prvky pro IT zabezpečení jejich organizace.

Bezpečnost a soukromí
avatar

Miroslav Tůma

IT Security Specialist
Tech Data

GREYCORTEX DomAIn rozpozná špatné adresy v prohlížeči

Přednáška | TRACK 2 | Sobota 14:00 - 14:45

GREYCORTEX Research DomAIn je otevřené rozšíření prohlížečů Chrome a Firefox, který klasifikuje špatnost domén, aniž by někam posílal vaše data. V přednášce vám tým GREYCORTEX Research představí první doplněk prohlížeče založený na umělé inteligenci, vytvořený jako hračka na základě white- a black-listů našeho produktu MENDEL, které jsou vtipným způsobem předzpracovány pomocí vlastní abecedy i slovníků a klasifikovány neuronovými sítěmi za použití TensorFlow.js.

Bezpečnost a soukromí bezpečnost Rozšíření prohlížeče domény umělá inteligence strojové učení neuronové sítě.
avatar

Petr Chmelař


GREYCORTEX Research

Nginx: vysoký výkon pod zátěží

Přednáška | TRACK 2 | Sobota 15:00 - 15:45

Nginx je velmi mocný a populární web server, který toho umí opravdu hodně. V přednášce si ukážeme, jak jej provozovat pod velkou zátěží a připravit jej na některé typy útoků.

Bezpečnost a soukromí web Nginx web server
avatar

Petr KrčmářThe one to rule them all: MQTT jako bezpečnostní riziko

Přednáška | TRACK 2 | Sobota 16:00 - 16:45

Už několikrát jsme slyšeli jak špatně nakonfigurovaný MQTT sever může představovat riziko pro systémy domácí automatizace. V této přednášce ukážu jak ve spojení s IoT zařízením může také představovat způsob jak kompromitovat celou síť. V živém demu demonstruji jak zřetězení několika útoků vede k otevření celé sítě, jen a pouze na základě nezabezpečeného MQTT serveru.

Bezpečnost a soukromí bezpečnost MQTT demo zranitelnost
avatar

Martin Hron

Senior researcher
Avast Software s.r.o.

CTF: Dokážeš se dostat k vlajce?

Workshop | TRACK 5 | Neděle 9:00 - 15:45

CTF (Capture The Flag) je hra CTF jak známe například z Quake 2 přenesena do prostředí IT bezpečnosti (nejen). Úkolem jednotlivce či týmu je vyřešit soustavu úloh/hádanek a získat tak vlajku, která je poté určitým způsobem odevzdána a hráč či hráči za každou vlajku dostanou body. Zadání jsou různá. Může to být běžící instance serveru s otevřenými porty, kdy hráč musí proniknout dovnitř a najít vlajku, nebo například úkol z kryptografie, ve kterém hráč musí dešifrovat zprávu s vlajkou a odevzdat ji.

Bezpečnost a soukromí security hacking ctf pentest
avatar

Ondřej Langr

Penetration tester
Mathesio

Otevřená společnost, komunity a data

Otevřená společenství, soukromý sektor, státní sektor, licence, otevřená data, Big Data

Jak na registraci ochranné známky

Přednáška | TRACK 3 | Sobota 9:00 - 9:45

Vyvíjíte svůj vlastní software? Má smysl jeho název registrovat jako ochrannou známku? A pokud ano, jak na to? Praktický návod pro start-upy, jak nezasahovat do cizích názvů a chránit své vlastní.

Otevřená společnost, komunity a data
avatar

Tereza Formanová

zakladatelka
Brno Legal Hackers

Dotační Software 2.0

Přednáška | TRACK 3 | Sobota 14:00 - 14:45

Představení projektu Dotační Software, open-source projektu, který jsme zveřejnili pro všechny obce, města a instituce poskytující dotace v ČR, na základě spolupráce s MČ Praha 3

Otevřená společnost, komunity a data otevřený software opensource dotace
avatar

Marek SeberaTechnologie pro neziskovky

Přednáška | TRACK 3 | Sobota 15:00 - 15:45

Naším prostřednictvím naší neziskové organizace TechSoup mohou získat ITl icence, software a IT služby zdarma nebo za hubičku :)

Otevřená společnost, komunity a data licence vzdělávání neziskovky
avatar

Jana OlejníkováDigitalizace státu v době pandemie

Přednáška | TRACK 3 | Sobota 16:00 - 16:45

Jak se dařilo digitalizaci státu v době pandemie? Co se podařilo překonat a kde to stále vázne?

Otevřená společnost, komunity a data egovernment statní sektor digitalizace pandemie
avatar

Ondřej ProfantKdo nesdílí - není

Přednáška | TRACK 3 | Neděle 9:00 - 9:45

Zůstat Kolumbovi mapy zůstaly v šuplíku, nepronikl by do všeobecného povědomí. Princip jasný, nástroje k dispozici a přesto nejen z místních samospráv sem, tam slabé šplouchnutí. Řeč bude o tom, proč tomu tak je a jak se situaci snažíme změnit. Každé stéblo se počítá a přiložit jej může bez nadsázky každý. Vyzkoušejte na sobě!..

Otevřená společnost, komunity a data
avatar

Ladislav Nešněra

holka pro všechno
Otevřená města, z. s.

Wikidata: jak se zapojit do tvorby databáze všeho

Přednáška | TRACK 3 | Neděle 10:00 - 10:45

Wikidata jsou sice nejmladším projektem nadace Wikimedia, oslavila však již 8 let své existence a došlo k značnému kvalitativnímu posunu dat v řadě oblastí. Česká komunita pilně pracuje na datech z oblasti památkové péče i ochrany přírody, české fyzické geografie, na datech knihovnického charakteru a dalších a dalších tématech. I české instituce začínají podporovat a vylepšovat Wikidata a dokonce z nich čerpají. Příspěvek shrne možnosti zapojení se do tvorby největší svobodné databáze všeho a také způsoby, jak z ní čerpat při vylepšování svého datového souboru.

Otevřená společnost, komunity a data svobodné licence otevřená data wiki
avatar

Vojtěch DostálLexémy na Wikidatech a slovník pro kontrolu pravopisu

Přednáška | TRACK 3 | Neděle 11:00 - 11:45

Wikidata více než dva roky obsahují možnost přidávat jazykovědná data uspořádaná do lexémů. Kromě seznámení s tím, co jsou lexémy zač a jak se upravují, nás čeká představení konkrétního využití těchto dat: je na nich totiž postaven experimentální český slovník pro kontrolu pravopisu.

Otevřená společnost, komunity a data Wikidata lexémy čeština slovník pro kontrolu pravopisu
avatar

Stanislav Horáček

dobrovolník
LibreOffice

Fakta o klimatu: klimatická data v českém prostředí

Přednáška | TRACK 3 | Neděle 13:00 - 13:45

Když novináři nemají k dispozici srozumitelná data o klimatické změně, napíšou raději o tom, co měla Greta Thunberg k obědu. To ale není nijak relevantní a diskuzi ve veřejném prostoru to neposouvá. Když ale nemáte data, lépe to jde jenom stěží. Tak jsme se rozhodli s tím něco udělat, dát relevantní data k dispozici také v češtině a vznikl projekt Fakta o klimatu. V přednášce vám ukážeme, jaké data jsou a nejsou k dispozici, jak je efektivně komunikovat a jaký dopad může mít srozumitelné zpracování a dobrá vizualizace.

Otevřená společnost, komunity a data open data klima klimatická změna science communication vizualizace
avatar

Martin Ukrop


Fakta o klimatu
avatar

Ondráš Přibyla


Fakta o klimatu

Mozilla Common Voice: Naučme počítače mluvenou češtinu

Přednáška | TRACK 3 | Neděle 14:00 - 14:45

Google Assistant, Alexa, Cortana… Hlasových asistentů je dnes celá řada, málokterý z nich je však otevřený, a to obzvláště v méně významných světových jazycích, jakým je například i čeština. Důvod pro to je jednoduchý - vytrénování spolehlivého systému pro rozpoznávání hlasu vyžaduje desítky až stovky hodin hlasových záznamů s přepisy, a za takováto data se platí. Právě zde vstupuje do obrazu projekt Mozilly nazvaný Common Voice, sbírající od dobrovolníků právě takováto data a zveřejňující je pod licencí CC0, tedy v podstatě jako volné dílo.

Otevřená společnost, komunity a data Mozilla strojové učení hlasový asistent rozpoznání hlasu
avatar

Jindřich DítěPravděpodobně většinu času žijeme onlife

Přednáška | TRACK 3 | Neděle 15:00 - 15:45

Rozlišovat mezi online a offline pro většinu našich běžných činností přestává dávat smysl. Žijeme v prostoru, který oba tyto dříve oddělené světy spojuje do jediného – zakoušíme onlife. Život, ve kterém neustále interagujeme s technikou, ale i se sebou navzájem. Stojíme v situaci, kdy spolupráce není jen záležitostí lidských týmů, ale hybridních komunit, ve které část týmu tvoří systémy s umělou inteligencí. Co tato situace znamená z hlediska významu otevřenosti dat, přístupů a společenských struktur? Proč je otevřený přístup důležitější a významnější než kdykoliv před tím? A proč bychom o něm měli více přemýšlet v kontextu vzdělávání, ale i demokracie a svobody?

Otevřená společnost, komunity a data open source otevřená data otevřená společnost onlife společnost komunity AI
avatar

Michal ČernýEvropská legislativa a budoucnost otevřených technologií

Přednáška | TRACK 3 | Neděle 16:00 - 16:45

Během přednášky se zaměřím na několik témat, která jsou mým denním chlebem. Nejdříve se podíváme, jak chce Evropa odstraňovat teroristický obsah on-line (spoiler: ne vždy k mému potěšení). Následně si vysvětlíme, jak vzniká legislativa týkající se využití umělé inteligence. Třešničkou na dortu bude akt o digitálních službách (Digital Services Act). Dotkneme se regulace platforem, jakými jsou například sociální sítě, ale i on-line tržiště, a samozřejmě nemůžeme vynechat ani interoperabilitu služeb.

Otevřená společnost, komunity a data umělá inteligence legislativa TERREG Digital Services Act interoperabilita
avatar

Marcel Kolaja

místopředseda Evropského parlamentu
Pirátská strana

Otevřené mapy

GIS, geografické informační systémy, turistické mapy, Mapathon, Geocaching, OpenMapTiles

Kreslíme mapy s Mapbox GL JS

Workshop | TRACK 3 | Sobota 11:00 - 11:45

V pražské datové platformě Golemio jsme pro interní účely začali používat Mapbox GL JS. Analyzujeme v něm data zejména v dopravní oblasti. Probereme jak pracovat s knihovnou Mapbox, jak dělat GIS operace nad mapovými daty pomocí turf.js, jak si spustit vlastní mapový server nad PostgreSQL a PostGIS, a nakonec jak používat knihovnu deck-gl pro efektivnější vykreslování většího množství dat.

Otevřené mapy programování PostgreSQL Otevřené mapy Mapbox Javascript Deck-gl Turf.js PostGIS
avatar

Jan Vlasatý

Vývojář, analytik
Operátor ICT / Pražská datová platforma Golemio

Otevřené umění a tvorba

Blender, Inkscape, Gimp, Krita, Audacity, Ardour, Yoshimi, TuxGuitar, OpenShot, Pitivi

Deploy backendu, Security Bug, Hot fix and Push

Přednáška | TRACK 3 | Sobota 13:00 - 13:45

Možná to tak nezní, ale tohle můžete zaslechnout od stolu, kde se hraje karetní hra Deploy or Die. Udělali jsme karetní hru pro vývojáře. Jak jsme ji tvořili? Co vše jsme se za tři roky naučil. A co bychom příště udělali jinak. Nebo na co si vy dejte případně pozor, pokud by vás to lákalo také.

Otevřené umění a tvorba cardgame games boardgames
avatar

Honza ČernýOpen Science

Open Access, Open Research Data, Otevřenost akademického prostředí

Úvodní slovo

Přednáška | TRACK 5 | Sobota 10:00 - 10:15

-

Open Science
avatar

Eva Hnátková


NTK
avatar

Pavla Rygelová


AKVŠ
avatar

Michal Růžička


OpenAIRE NOAD-CZ

OpenAIRE a jeho služby + Jak připojit svůj repositář k OpenAIRE

Přednáška | TRACK 5 | Sobota 10:15 - 11:00

-

Open Science
avatar

Michal Růžička


OpenAIRE NOAD-CZ

Průzkum datových repositářů v ČR

Přednáška | TRACK 5 | Sobota 11:15 - 11:45

-

Open Science
avatar

Miroslav Bartošek


OpenAIRE NOAD-CZ
avatar

Michal Růžička


OpenAIRE NOAD-CZ

Licence Creative Commons jako právní nástroj otevírání vědy

Přednáška | TRACK 5 | Sobota 13:00 - 13:30

-

Open Science
avatar

Lucie Smolka


Open Content (Creative Commons Česká republika)

Open Science na národní úrovni

Přednáška | TRACK 5 | Sobota 13:45 - 14:15

-

Open Science
avatar

Eva Hnátková


NTK

OpenAIRE Next Steps: OpenAIRE AKME LE

Přednáška | TRACK 5 | Sobota 14:30 - 15:00

-

Open Science
avatar

Iryna Kuchma


Open Access program manager at EIFL

Moderní Data Management Plánování (DMP), včetně praktické ukázky

Přednáška | TRACK 5 | Sobota 15:15 - 15:45

-

Open Science
avatar

Milan Janíček


Centrum podpory Open Science, Univerzita Karlova

Závěrečné slovo a výzva do zapojení do datové skupiny

Přednáška | TRACK 5 | Sobota 15:45 - 16:00

-

Open Science
avatar

Michal Růžička


OpenAIRE NOAD-CZ

Balónem kolem světa za 14dní

Přednáška | TRACK 4 | Neděle 9:00 - 9:45

Již několik let v našem radioklubu vyvíjíme balonové sondy. Co jsou balonové sondy a jak pracují? Co jsme dosud vyvinuli? Jak jsme nevyhráli brněnský PicoBalloon Challenge? Jak dostáváme informace ze sondy z druhé strany zeměkoule? Uvidíte, že věda není žádná věda.

Open Science Open Science Balonové sondy Open Source radioamatéři OK1RAJ
avatar

Michal Rybka


Radioklub OK1RAJ