Hudební produkce: Dark Spherez

Přednáška |

Živá produkce v přímém přenosu - Dark techno/trance

OpenAlt doprovodný program hudba
Lucie Viktorie Štefánková

Lucie Viktorie Štefánková


Dark Spherez

Co mají společného Avengers a Datavengers aneb jak pomocí dat zlepšit svět

Přednáška |

Jednou z moderních gramotností, která vznikla v reakci na nové skutečnosti a požadavky našeho světa, je gramotnost datová. V rámci revidovaných sylabů informatiky, které by měly brzy vstoupit v platnost, se počítá se zařazením tématu práce s daty. Na základních školách v České republice se však datová gramotnost žáků rozvíjí zatím vzácně, zejména díky nedostatku výukových materiálů. V této přednášce dostanete odpověď na otázku z názvu přednášky. Ukážeme si také, jak pracujeme s datovou gramotností na naší škole Labyrinth v Brně - bude řeč o komiksovém elearningu Datavengers, plánovanému projektu spolupráce žáků na datovém projektu s Masarykovou univerzitou a také tom, jak lze v žácích probudit touhu po poznání a odvahu najít své místo ve světě.

Vzdělávání práce s daty otevřená data revize informatiky projektová výuka
Miroslav Mráz

Miroslav MrázMastodon ako alternatíva

Přednáška |

Úvod do požitia Mastodonu ako open-source alternatíva ku komerčným spôsobom komunikácie a zdieľaniu údajov.

Bezpečnost a soukromí mastodon fediverse linux
Peter Babič

Peter BabičPyLadies - jak se máme?

Přednáška |

O kurzech Pythonu pod mezinárodní hlavičkou PyLadies slyšel kdekdo. Během této přednášky ti povíme víc o tom, jaké aktivity a jakým způsobem pořádáme, proč jsme se do toho pustily a jak nám to škáluje. Zmíníme se také o limitech, se kterými je třeba v tomhle formátu počítat. Závěrem se dozvíš, jak jednoduše se můžeš zapojit do našich aktivit nebo uspořádat vlastní akci pod hlavičkou PyLadies.

Vzdělávání otevřené vzdělání vzájemně se učící komunity
Karolina Surma

Karolina SurmaAnežka Müller

Anežka MüllerCalibration of a DIY Low-cost Aerosol Detector

Přednáška |

Аir pollution is one of the greatest environmental risk to human health, and public awareness of the need for a clean air is increasing. Thanks to the many types of cheap aerosol sensors there are literary thousands of projects online with low-cost aerosol monitoring devices being build by the DIY community. But how accurate and reliable are such measurements? The answers to this questions are not simple. Professionally calibrated aerosol monitors are not widely available and we can not rely on our our human senses. I will show you the work where we analysed the output pulses of a Sharp GP2Y low-cost (~10€) aerosol sensor, connected it to a Raspberry Pi, calibrated it in a controlled atmosphere and compared its outputs with the professional calibrated aerosol monitoring device in a real environment. The work was done within the Aeromet II project (19ENV08) funded by EU H2020 programme and the results of the work have been published in an open-acces article (Bucar et al, Sensors 2020, 20(23), 6707).

IoT a Hnutí tvůrců diy aerosol environment sensors
Klemen Bučar

Klemen BučarAlternativní přístup k hudbě a její produkci

Přednáška |

Chtěli jste někdy vědět, jak se tvoří hudba? Co všechno je potřeba znát? Jak lze využít AI při její tvorbě? Tahle přednáška vám to ukáže. Provede vás základy hudební teorie. Prakticky vám ukáže, jak lze využít AI při tvorbě a jaká jsou uskalí tohoto přístupu. A také zde uvidíte zjednodušený postup tvorby hudby od začátku do konce.

Otevřená společnost, komunity a data elektronická hudba hudební produkce hudební teorie AI Music tools
Lucie Viktorie Štefánková

Lucie Viktorie Štefánková


Dark Spherez

Základy OSINT

Přednáška |

OSINT (open source intelligence) označuje metody zjišťování informací z veřejně dostupných zdrojů, zejména na internetu. Během přednášky se seznámíme se základními principy a představíme si některé techniky a nástroje.

Bezpečnost a soukromí intelligence informace
Michal Svoboda

Michal SvobodaJak vzniká junior.guru: Výdělečný otevřený „startup“ v jednom člověku

Přednáška |

V jednom člověku jsem v českém prostředí vytvořil otevřený projekt, který (zatím) vydělává 20 tisíc čistého měsíčně. Vše je kompletně na GitHubu, kód je pod MIT, texty pod CC BY-SA. Finanční výsledky mám napsané v patičce webu, zveřejňovat se chystám i návštěvnost. Svůj postup dokumentuji v každotýdenních poznámkách na svém blogu. Chtěl jsem se učit od Indie Hackers, ale na východ od Německa jsem žádné nenašel. Nezbývá tedy, než sám přednášet a ukazovat, že jde něco takového dělat a jak.

Otevřená společnost, komunity a data open source podnikání open startup indie hackers
Honza Javorek

Honza Javorek

sólo podnikatel
junior.guru

Dědictví aneb jak jsme migrovali starou PHP apku do Kubernetes.

Přednáška |

Co mě čeká, když mám za úkol migrovat starou (PHP) aplikaci do Kubernetes? To je přesně otázka na kterou jsem ještě nedávno neuměl odpovědět. Dokonce, jsem ani nedokázal odhadnout co všechno se může pokazit. Teď už jsem chytřejší, protože migrace je zvládnuta a všechny (no dobře, skoro všechny) požáry jsou uhašeny. Po téhle přednášce budete vědět to, co já jsem nevěděl, když jsme migraci začínali. Podělím se všechny pikantnosti migrace aby se mé chyby už neopakovaly.

Otevřený a svobodný software cloud kubernetes migrace modernizace
Petr Kotas

Petr KotasBudování IT infrastruktury v nové úřední budově

Přednáška |

K výstavbě úředních budov se státní informatik vždy připlete a je důležité, aby si projekt ohlídal již od prvopočátku a kladl správně nepříjemné otázky. Proto je vhodné se poučit z chyb jiných, v přednášce se dozvíte s čím se potýkám při výstavbě sídla úřadu a na co si dát pozor.

Otevřená společnost, komunity a data státní sektor IT infrastruktura
Jan Mareš

Jan Mareš

Vedoucí oddělení komunikací a systémů, Architekt KB
Nejvyšší kontrolní úřad - Česká republika

openQA - Jak testujeme openSUSE a Fedoru

Přednáška |

openQA je framework pro integrační testy operačních systémů, který umí automaticky vykonávat stejné postupy a akce jako člověk interagující s počítačem. Framework najde uplatnění zejména pro automatické testování opakujících se úloh, jako je například instalace linuxové distribuce nebo základní testy grafické aplikace. Je široce využíván pro kontinuální testování distribučních buildů, a to jak QA týmy openSUSE, tak Fedory. V této prezentaci představíme nejen základy openQA, kde se dá použít a jak ho používá openSUSE či Fedora, ale také předvedeme některé pokročilé funkce, jako například testování „na železe“. Přednáška je určená zejména pro ty, kteří s openQA teprve začínají a dozvíte se nejen jak tento framework používat, ale také zda je vůbec pro váš projekt vhodný.

Otevřený a svobodný software testování QA
Dan Čermák

Dan Čermák

Software developer
SUSE

Aktuální kybernetické hrozby, útoky a jak jim účelně čelit

Přednáška |

Kybernetické nebezpečí v podobě neustále se zvyšujícího počtu a sofistikovanosti kybernetických útoků využívající příslušné hrozby a zranitelnosti vyžaduje kontinuálně se vyvíjející kybernetikou bezpečnost (IT Security). Vývoj kybernetických útoků je překotný a tomu odpovídá i překotný vývoj IT Security v mnoha oblastech a díky tomuto fenoménu dochází a mnohdy i s moderními technologiemi, k zastaralým přístupům ke komplexnímu a účelnému zajištění IT Security organizace. Jak čelit moderním kybernetickým hrozbám a útokům s využitím moderních přístupů, tak aby IT Security byla plně homogenní, funkční a vysoce efektivní, a to nejen v jednotlivých částech, ale především v celém komplexu, si klade za cíl tato přednáška.

Bezpečnost a soukromí Kyberbezbezpečnost Syber Security IT Security
Miroslav Tůma

Miroslav TůmaHolochain: P2P aplikace a digitální identita

Přednáška |

V interaktivní přednášce si představíme Holochain - open source framework, umožňující tvorbu kryptograficky zabezpečených P2P aplikací, které uživatelům umožňují plnou kontrolu nad jejich daty a potažmo "digitální identitou". Holochain se snaží vracet k původnímu obrazu decentralizovaného internetu a zároveň otevírat prostor implementaci principů tzv. soběstačné digitální identity (SSI, Self-sovereign identity). V jádru Holochain řeší problém integrity distribuovaných dat, podobně jako blockchain, ale k problému přistupuje jinak: "agent-centric" způsobem, bez vynucování globálního konsensu. Z pohledu open source může být Holochain zajímavý mj. i představením nového open source licenčního modelu "Cryptographic Autonomy License". V přednášce si příblížíme základní technologické stavební kameny a fungování ilustrujeme na několika konkrétních projektech a příkladech užití.

Bezpečnost a soukromí distribuované aplikace P2P blockchain decentralizace
Jakub Lanc

Jakub LancOnline výuka na Smíchovské SPŠ a gymnáziu

Přednáška |

Využívání videokonferencí, grafických tabletů, projektové výuky, systému převrácené třídy, kreativita učitelů a studentů.

Vzdělávání online vzdělávání
Radko Sáblík

Radko Sáblík

ředitel
Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium

Zaměřeno na budoucnost Internetu v Evropě

Přednáška |

Vše o nových pravidlech pro internetové giganty. Legislativní balíček v podobě aktu o digitálních službách a aktu o digitálních trzích má šanci navrátit konkurenční prostředí na trhy on-line a vrátit kontrolu nad osobními daty a on-line obsahem zpět do rukou uživatelů. Prezentace se zaměří především na interoperabilitu služeb.

Otevřená společnost, komunity a data legislativa
Marcel Kolaja

Marcel Kolaja

Pirátská strana
místopředseda Evropského parlamentu

Linuxove telefony jsou tu

Přednáška |

Jsme svedky revoluce v mobilnich telefonech -- mobilni Linux je tu. Ne, v obchode na rohu jeste telefon beznym Linuxem nejde koupit, ale veci uz jsou v pohybu. Chtel bych na telefonu "beznou" distribuci typu Debian, a hle, takovy telefon uz je na trhu. Dokonce jsou na trhu dva (Librem 5 & PinePhone), a je pro ne nekolik distribuci Linuxu v pouzitelnem stavu. A pak tu mame nekolik projektu ktere se snazi udrzovat distribuci pro telefony s puvodne jinym systemem, ale software je spise experimentalni. Zijeme v zajimavych casech.

OpenMobility mobilní telefony
Pavel Machek

Pavel MachekMobilní Linux / 2021

Přednáška |

Podíl desktopů a přenosných počítačů klesá na úkor telefonů a tabletů. Jak se k této výzvě staví Linux? Můžeme dnes používat telefon, který nás od výroby nešpehuje nebo striktně nepřikazuje jak s ním nakládat? Kam jsme se od roku 2020 posunuli a má Linux na telefonech a tabletech šanci prorazit mezi běžné uživatele? Na tyto otázky se pokusím v této přednášce odpovědět.

OpenMobility mobilní telefony embedded GNOME PinePhone Purism Librem 5
David Heidelberg

David Heidelberg

IT Konzultant

Metrologie aerosolových částic

Přednáška |

Přednáška bude oslavovat metrologii aerosolových částic a představí projekt AEROMET II.

IoT a Hnutí tvůrců science
Jiří Šperka

Jiří ŠperkaSailfish OS - mírny pokrok v mezích zákona

Přednáška |

Mobilní linuxový operační systém Sailfish OS nadále existuje i v roce 2021, a to navzdory bouřlivým událostem, které otřásly nejedním odvětvím. Nezadržitelně postupuje mírným leč vytrvalým tempem kupředu. Byla přidána podpora pro nová zařízení i hardwarové architektury, bylo vylepšeno mnoho zabudovaných aplikací i knihoven a byla přidána další aplikační rozhraní pro tvůrce aplikací pro koncové uživatele. Pokračují práce na zlepšení bezpečnosti operačního systému a byla vylepšena bezpečnostní izolace jednotlivých aplikací. Konečně také došlo k realizaci dlouho plánovaného projektu komunitního repositáře knihoven a aplikací na oficiální OBS instance, který má možnost posunout projekt Sailfish OS zase o něco blíže k fungování klasických linuxových distribucí. Stručně bude také řeč o "konkurenci" pro Sailfish OS ve formě v tuto chvíli mnohem viditelnějších linuxových distribucí pro PinePhone, které postupují oproti Sailfish OS v některých ohledech mílovými kroky, ovšem zatím stále z podstatně skromnějšího základu.

OpenMobility Sailfish OS Jolla Linux OS Xperia mobile PinePhone
Martin Kolman

Martin Kolman


flexibilní navigační systém modRana

Vyzkoušejte nástroj pro myšlení 21. století

Workshop |

V tomto rychle měnícím se světě plném technologií potřebujeme rozvíjet hodnoty, kterými disponuje pouze člověk. A technologie mohou lidské schopnosti posunout na novou úroveň. S tímto cílem vznikla po několika desetiletích usilovné práce myšlenka OrgPadu - nástroje, který by do co největší míry odrážel principy lidského přemýšlení. Takový nástroj ale představoval velkou technologickou výzvu - měl totiž poskytnout člověku maximální svobodu, musel tedy být jednoduchý a dynamický. Nakonec se však dočkal realizace. A tak tu nyní máme sofistikovaný digitální nástroj OrgPad, který může okamžitě použít skutečně každý, a který pomáhá všude tam, kde lidé používají svou hlavu. Na workshopu se dozvíte více o technickém řešení a principech OrgPadu, ale také o spontánně vznikajících grafových strukturách, na základě kterých vznikají i nové výukové metody pomáhající napříč českým vzdělávacím systémem - od základních až po vysoké školy.

Vzdělávání startup programování nové vzdělávací metody clojure grafy
Mgr. Barbora Jeřábková

Mgr. Barbora Jeřábková

metodička, školitelka
OrgPad
RNDr. Pavel Klavík, Ph.D.

RNDr. Pavel Klavík, Ph.D.

CTO
OrgPad

Quo Vadis, Ubuntu (Community)

Přednáška |

Krátke zhrnutie a zhodnotenie smerovania Ubuntu a komunity v globálnom, ale aj lokálnom kontexte spojené s malým "call to action" pre nadšených používateľov najpopulárnejšej Linuxoved distribúcie.

Otevřená společnost, komunity a data Linux komunita Ubuntu
Michal Kohútek

Michal KohútekOtevřený software i HARDWARE na platformě Microchip III. (vzájemné vazby)

Přednáška |

Na praktických ukázkách předvedu návrh hardware a jeho následné programování - ukážu jednoduchou konstrukci senzoru pro měření průtoku (kapaliny + plyny) s elektronikou pro převod na digitální informaci a dále, jak vybrat vhodný kontrolér, a jak postupovat při jeho programování.

IoT a Hnutí tvůrců
Lubomír Přibyla

Lubomír PřibylaPráce s open source technologiemi. Může mi pomoct získat dream job?

Přednáška |

Zamyšlení nad tím, jak vám kontakt s open source technologiemi může pomoct v libovolné fázi vašeho profesního života. Konkrétní příklady jak vám tyto zkušenosti pomůžou nejen pomoci na pohovoru. Co jsou věci, které můžete očekávat na pohovoru nejen v open source firmě a jak se na ně připravit. A jestli zbude čas, tak také rád zodpovím případné dotazy!

Otevřená společnost, komunity a data open source pohovor github linkedin recruiting práce
Jiri Folta

Jiri FoltaDiskuze of ARM, RISC-V a programování na reálném embedded hardware na dálku

Workshop |

Nabízíme možnost se na dálku připojit do naší výukové laboratoře a výukovými kity na bázi XIlinx Zynq s procesorovými jádry ARM. Nabízím připravit setup, který se prvně testoval na letošním Installfestu a pak studentům sloužil ve výuce předmětu Architektury počítačů https://cw.fel.cvut.cz/wiki/courses/b35apo/start . Obrázky z laboratoře https://ppisa.rajce.idnes.cz/20210306-InstallFest/ . Pokud se připravíte podle návodu na sestavení kontroléru stejnosměrného motoru https://youtu.be/W6DrS8H5YJg nebo vás zaujme nějaká další zdokumentovaná oblast https://gitlab.fel.cvut.cz/otrees/org/-/wikis/knowbase , tak si budete mít možnost jí a real-time vlastnosti a odezvy systému vyzkoušet. Přinesu i nějaký RISC-V hardware, můžete i vyzkoušet NuttX přes otevřený telnet, pobavit se o GSoC, atd. Podělit se o své zkušenosti atd. Program otevřený.

IoT a Hnutí tvůrců
Pavel Píša

Pavel Píša

vědecko-výzkumný pracovník
České vysoké učení technické, Elektrotechnická fakulta
Michal Lenc

Michal Lenc

student
České vysoké učení technické, Elektrotechnická fakulta

Digitalizované kulturní dědictví jako příležitost k rozvíjení informační a digitální gramotnosti středoškoláků

Přednáška |

Bude doplněno později

Vzdělávání
Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D.

Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D.

Filozofická fakulta
Masarykova univerzita

Data retention - nekonečný příběh plošného šmírování

Přednáška |

Data retention, tedy plošné sledování metadat o elektronické komunikaci pro potřeby zejména bezpečnostních složek, se věnujeme už příliš dlouho na to, aby se naše cesty neprotly. Honza Cibulka je datový novinář, který se věnuje zejména právu na svobodný přístup k informacím a také ochraně dat. Honza Vobořil spolupracuje s IuRe jako advokát, který se zabývá digitálními právy a ochranou soukromí. Připravoval dvě ústavní stížnosti na data retention podaných v uplynulých 10 letech. Poprvé jsme spolupracovali v době, kdy si Honza Cibulka vyžadoval údaje o poloze telefonu, které operátor povinně shromažďuje a z nich pak sestavil mapu svého pohybu. Minulý rok jsme se pak dali dokromady a díky podpoře lidí v crowdfundingu zažalovali stát o omluvu za ignorování judikatury Soudního dvora EU, která zakazuje plošné data retention. Cílem naší společné přednášky je pro nezasvěcené shrnout krátce celý problém data retention a zejména se pak zaměřit na novinky v dané oblasti, až už jde o naší žalobu, o žaloby podávané proti data retention napříč Evropou i o snahu Evropské komise najít způsob, jak znovu centrálně upravit povinnost sbírat provozní a lokalizační data.

Bezpečnost a soukromí data retention elektronické komuniakce bezpečnost
Jan Vobořil

Jan Vobořil

advokát
IuRe/Digitální svobody
Jan Cibulka

Jan CibulkaTechnický úvod do projektu univerzálního protokolu

Přednáška |

Seznámení s konceptem a prototypem implementace rozšiřitelného binárního datového formátu a komunikačního protokolu XBUP, který vzniká jako osobní "domácí výzkum" se snahou poskytnout lehce odlišný přístup k práci s obecnými daty.

Otevřený a svobodný software open source programování
Miroslav Hajda

Miroslav Hajda


Projekt ExBin

Otevřený návrh řídicích aplikací s pysimCoder a NuttX

Přednáška |

pysimCoder (https://github.com/robertobucher/pysimCoder) je otevřený software umožňující blokový návrh aplikací pro řízení v reálném čase vyvíjený od roku 2019 profesorem Robertem Bucherem (https://robertobucher.dti.supsi.ch/). V kombinaci s otevřeným POSIX kompatibilním operačním systémem NuttX (https://nuttx.apache.org/) zároveň nabízí podporu velkého množství architektur (ARM, AVR, RISC-V...) a mikrokontrolerů (STM32, i.MX RT, SAMV70, ESP32...), díky čemuž má pysimCoder potenciál být alternativou k drahým licencovaným programům a může být využíván na levných mikrokontrolerech a platformách. V rámci přednášky proběhne představení Google Summer of Code, který studentům vysokých škol nabízí příležitost přes léto spolupracovat pod vedením předních expertů v oblasti software a dojde též k živé ukázce funkčnosti pysimCoderu při řízení stejnosměrného motoru s využitím levné destičky Teensy 4.1 (https://www.pjrc.com/store/teensy41.html).

IoT a Hnutí tvůrců řízení otevřený software výuka
Pavel Píša

Pavel Píša

vědecko-výzkumný pracovník
České vysoké učení technické, Elektrotechnická fakulta
Michal Lenc

Michal Lenc

student
České vysoké učení technické, Elektrotechnická fakulta

Learn with FOSS communities or how to turn a passion into a profession

Přednáška |

Ubuntu, Debian, Parrot, Sys/DevOps - these are just some examples of free software advocacy communities. How do these informal groups work? How do you turn a shared passion into a project and a project into a profession? You will also learn how the Linux Professional Institute helps you develop personal and professional skills that will build your career and expand the global pool of open source talent.

Otevřená společnost, komunity a data Linux Open Source community community contributions
Elzbieta Godlewska

Elzbieta Godlewska

Representative in Poland, Czech Republic and Slovakia
Linux Professional Institute

Moderní linuxový firewall s nftables

Přednáška |

Nftables je subsystém linuxového jádra, který slouží ke třídění a filtrování síťového provozu. Ukážeme si, jak projekt vznikl, porovnáme ho s IPtables a ukážeme si, jak to celé funguje a jak se ovládá.

Otevřený a svobodný software Linux síť nftables iptables firewall
Petr Krčmář

Petr KrčmářLibreOffice vs. OpenOffice - Kdo s koho?

Přednáška |

Historie LibreOffice je dlouhá, historie OpenOffice ještě delší. Ačkoliv se OpenOffice již prakticky nevyvíjí, stále je hojně užívanou aplikací. Proč tomu tak je? Čím se LibreOffice liší od OpenOffice? A neměly by se oba projekty sloučit?

Otevřený a svobodný software libreoffice openoffice licence apache microsoft tdf
Petr Valach

Petr Valach

dobrovolník
The Document Foundation

Open source licence

Přednáška |

V úvodu si vysvětlíme, co to je licence, copyleft a jaké jsou typy FOSS licencí. Nejvíce času ale strávíme nad textem nejznámějších MIT, BSD a GNU GPL, a seznámíme se i s těmi nejpermisivnějšími licencemi (WTFPL!). Podíváme se taky na to, jestli musíte plnit nějaké povinnosti, když FOSS komponenty využijete pro SaaS aplikaci.

Otevřená společnost, komunity a data licence
Tereza Formanová

Tereza Formanová

zakladatelka
Brno Legal Hackers

Dotkni se Vesmíru

Přednáška |

Povídání o projektu Dotkni se Vesmíru, vývoji balonových sond a o tom, co jsme na začátku projektu vůbec netušili.

IoT a Hnutí tvůrců Balonové sondy
Michal Rybka

Michal Rybka


Radioklub OK1RAJ

Podman

Přednáška |

Docker prosadil kontejnerizaci ve velkém u korporátů i malých uživatelů, ale už tu jsou nové možnosti. Díky některým nevýhodám Dockeru, tak některé realizace přechází na software Podman. Co Podman umí? Jak z Dockeru přejít na Podman? Jaké jsou rozdíly těchto technologií?

Otevřený a svobodný software kontejnerizace podman docker virtualizace
Josef Jebavý

Josef Jebavý

freelancer
www.josefjebavy.cz

Novinky v Turrisu

Přednáška |

RTok se s rokem sešel a v projektu Turris je opět mnoho novinek. Chystáme nový hardware, ale ani software nezůstává pozadu. V době prezentace snad už bude venku nové OpenWrt na jehož integraci a migraci na něj už nějakou dobu pracujeme a máme i novinky co se bezpečnostních funkcí routeru týče.

Bezpečnost a soukromí Linux HW OpenWrt Security
Michal Hrusecky

Michal HruseckyPřehled webových technologií na platformě .NET

Přednáška |

Microsoft od základů přepsal .NET do podoby multiplatformního open-source frameworku, který lze používat pro vývoj různých druhů webových aplikací. Během přednášky vás seznámím s aktuálním stavem platformy a vysvětlím, jak rafinovaně lze pomocí jednoho frameworku a jazyka vytvářet různé druhy aplikací od minimalistických REST API až po klientské aplikace běžící na WebAssembly.

Otevřený a svobodný software programování web microsoft net webassembly rest
Miroslav Holec

Miroslav Holec

Nezávislý konzultant pro Microsoft .NET
Miroslav Holec

Jak psát moderní učebnice

Přednáška |

Psát učebnice pro technické obory je obtížné, protože mnohdy jsou v době vydání již zastaralé. Jak to řešit? Jak spolupracovat se čtenáři a uživateli při tvorbě? V závěru prakticky ukážeme živé demo, jak vytvořit takovou učebnici a jak přijmout návrh na změnu od uživatele.

Vzdělávání Dokumentace
Miroslav Suchý

Miroslav Suchý


Red Hat
Sergei Petrosian

Sergei Petrosian

Software Engineer
Red Hat
Lukáš Růžička

Lukáš Růžička


Red Hat

Nemomobile

Přednáška |

Na koleně děláme operační systém pro mobilní télefon. Chceme na mobil dostat uživatelsky přívětivý OS navržený pro mobil bez šmírování od velkého bratra. Celé to zkoušíme třeba PinePhone. Zkusím zodpovědět otázky: Kam jsme se dostali? S jakými problémy se potýkáme? Jak se zapojit do vývoje?

OpenMobility pinephone nemomobile
Jozef Mlich

Jozef Mlich

Developer
Nemomobile

Jak vytvořit magické zrcadlo

Přednáška |

Toužili jste někdy po magickém zrcadle v koupelně? Tahle přednáška vám ukáže, jak na to. Provede vás hardwarem, který bude potřeba, a jakým způsobem nastavit softwarovu část pomocí Raspberry Pi.

IoT a Hnutí tvůrců Free Software Hardware ARM
Michal Konečný

Michal Konečný

Senior Software Engineer
Red Hat
Tomáš Klein

Tomáš KleinSoMainline's 2021: Rowing into the upstream

Přednáška |

SoMainline's upstreaming of Linux mobiles (phones, tablets, even laptops!) continues in 2021, now with more than 20 officially supported devices (even though we may have harmed some, but... sssh! don't tell anyone!) and bringing it closer to the non-developers' world: how our brains didn't go crazy (yet.. stay tuned!), our new bittersweet challenges during mainlining, expanding our work to the userspace and a perspective on our vision, on our beliefs and on what we think about the future of mobile computing.

OpenMobility Open Source Mainline Linux Smartphones
Martin Botka

Martin Botka

Embedded Developer
SoMainline
AngeloGioacchino Del Regno

AngeloGioacchino Del Regno

Founder/Embedded Developer
SoMainline
Marijn Suijten

Marijn Suijten

Embedded Developer
SoMainline

Jak se rozloučit s Googlem

Přednáška |

Máte dost zásahů do soukromí od velkého bratra jménem Google? V tom případě vám tahle prezentace ukáže otevřená alternativní řešení k jednotlivým službám a jak v klidu zapomenout na to, že nějaký Google účet vůbec existuje. Přednáška se zaměří na nejpoužívanější Google služby jako Gmail, GDrive, Google photos, Google Calendar, Google chat, Youtube a také na to, jak si poradit bez Google účtu v Androidu. Autor téhle přednášky už funguje bez Google účtu poměrně dlouhou dobu a rád se s vámi o své zkušenosti podělí.

Bezpečnost a soukromí Otevřená alternativa
Michal Konečný

Michal Konečný

Senior Software Engineer
Red Hat

Steam Deck - Linuxový handheld od Steamu

Přednáška |

V červenci tohoto roku oznámil Valve (vlastník Steam Store) svůj nový handheld Steam Deck založený na Linuxu. Tahle přednáška vás zavede do tajů tohoto nového handheldu. Co Steam Deck nabízí, proč je kolem něj takový rozruch a proč by si člověk měl jeden pořídit? To vše se dozvíte na této přednášce.

Otevřený a svobodný software Linux Gaming
Michal Konečný

Michal Konečný

Senior Software Engineer
Red Hat
Jiří Konečný

Jiří Konečný

Developer pro Anaconda OS instalátor
Red Hat

Egovernment v ČR

Přednáška |

Egovernment v ČR: na čem je založen, proč nefunguje technicky a proč nefunguje z pohledu klienta

Otevřená společnost, komunity a data státní sektor egovernment
Ondřej Profant

Ondřej ProfantGitHub Actions a vlastní stroje, je to bezpečné?

Přednáška |

Čím dál více projektů přechází na GitHub actions. Pokud nepotřebujete nic speciálního pro vaši automatizaci a vystačíte si s kontejnery, tak to není problém, pokud však potřebujete přístup k /dev/kvm socketu nebo něco podobného, tak musíte použít vlastní stroje. Rád bych touto prezentací upozornil na bezpečnostní rizika, co z vlastních strojů plynou, a jak je předcházet.

Otevřený a svobodný software testování automatizace GitHub Linux
Jiří Konečný

Jiří Konečný

Developer pro Anaconda OS instalátor
Red Hat

Open-source lokalizace webových aplikací levou zadní

Přednáška |

Klasická lokalizace softwaru v moderních JS frameworcích je pro vývojáře poměrně časově náročná a komplikovaná. V přednášce představíme open-source nástroj Tolgee, který si klade za cíl co nejvíce tento proces zjednodušit. Pomocí in-context lokalizace umožňuje poskytovat přesnější překlady a odstínit vývojáře od překládání samotného.

Otevřený a svobodný software lokalizace open-source webové aplikace cloud-native developer tool
Jan Čižmár

Jan Čižmár

Founder & CTO
Tolgee

Kam kráčíš, PotgreSQL?

Přednáška |

Databáze PostgreSQL si za posledních několik let získala značnou oblibu, a to jak díky stabilitě, spolehlivosti i neustále rozšiřovaným schopnostem, a je jednou z nejčastěji nasazovaných open-source relačních databází. Architektura a základní fungování PostgreSQL jsou velmi konzervativní/tradiční, ale PostgreSQL rozhodně nestojí na místě - v této přednášce se budu věnovat několika zvažovaným vylepšením/patchům v kritických oblastech (direct I/O, exekuční a storage model, ...) které jsou aktuálně v různě pokročilém stavu a je reálná šance že se v dohledné době objeví v některé z příštích verzí.

Otevřený a svobodný software Databáze SQL Postgres
Tomáš Vondra

Tomáš VondraOpen Access jako transformativní prvek vědeckého provozu

Přednáška |

Otevřený přístup (Open Access) se obvykle redukuje na úvahy nad zveřejňováním akademických textů v knihovnách. Příspěvek se pokusí ukázat, proč moderní věda otevřený přístup potřebuje ve všech svých fázích a ukáže, že nejde o „něco navíc“, ale o fenomén, který bude měnit vědecký provoz na univerzitách, ve výzkumných centrech ale i inovativních firmách. Současně ukážeme, kam jsem se v současné době dostaly a na jaké překážky Open Access v akademickém prostředí naráží.

Otevřená společnost, komunity a data open access open source společnost
Michal Černý

Michal ČernýÚvod do Node-RED

Přednáška |

Node-RED je prostředí pro tvorbu "toků dat". Prostě a jednoduše událost zpustí proces, kterým prochází data a vy je můžete modifikovat, než se doberete požadovaného výsledku. Vysvětlíme si, jak modifikovat zprávy (msg), jak se používají globální proměnné (flow, global), jak se připojit k MQTT a jak vytvořit výstup jako webovou stránku nebo dashboard. Vše s použitím dat ze senzorů Hardwario na Raspberry Pi.

IoT a Hnutí tvůrců IoT node-red code-free nodejs
Štěpán Bechynský

Štěpán Bechynský

Microsoft Technical Trainer
Microsoft

Potřeba průkazných záznamů v informačních systémech

Přednáška |

Kybernetická bezpečnost je již dlouhou dobou důležitým tématem zejména u provozu informačních systémů. Pro mnoho zodpovědných objednatelů i zhotovitelů je problematika řešena již od počátku vývoje, tedy pomocí požadavků na cílový systém. Na co se ale velmi zapomíná, je objektivizace a dlouhodobé uložení provozních a dalších informací, zejména z hlediska objektivní prokazatelnosti chování systému a jednání jejich uživatelů. Přijďte se seznámit s některými pohledy a postřehy soudního znalce z oblasti ICT, který nejen zpracovává znalecké posudky pro soudy, správní orgány, ale též Policii České republiky při vyšetřování trestních a jiných činů. Cílem přednášky je přednést některé problémy z vyšetřování a navrhnout některé opatření pro vývojáře či provozovatele tak, aby záznamy z informačních systémů mohly být použity jako důkaz v různých typech řízení.

Bezpečnost a soukromí cyber security právní jednání elektronické důkazy záznamy informačních systémů
Radek Beneš

Radek Beneš

Soudní znalec ICT
Znalecká kancelář IT s.r.o.